MEDARBEJDERE
|
Dorethe
Dorethe Højgaard Jensen er uddannet kontinenssygeplejerske. Hun har gennem en lang årrække beskæftiget sig med at rådgive og vejlede i forhold til inkontinens.
”Det handler om at få den rette rådgivning og få klarlagt, hvorfor man er blevet inkontinent. Man skal ikke bare lære at leve med inkontinens,
før man er blevet ordentligt undersøgt- og det kan vi hjælpe med i kontinensklinikken.” siger Dorete Højgaard.
|

|
Anette
Anette Laurine Bindslev er fysioterapeut med en specialuddannelse indenfor rehabilitering af inkontinente.
Hun har igennem det sidste halve år arbejdet med genoptræning af inkontinente. Genoptræningen kan bestå enten af holdtræning eller som individuel træning.
|

|
Jonna
Jonna Veng Jensen er specialuddannet fysioterapeut og har gennem en årrække arbejdet med inkontinens hos både mænd og kvinder. Jonna har undervist både i teori og i praktiske øvelser på hold og individuelt.
"Holdtræning til inkontinente har fungeret godt. Her er der et forum, hvor man kan få talt åbent og frit om de problemer, man kan have som inkontinent. Det er vigtigt at få talt om det problem, som 400.000 danskere lider af." siger Jonna
|
|